Лікування киснем

Лікування киснем

Усвідомивши величезну роль кисню в житті людини, медики вже давно стали застосовувати його для лікування різних недуг і патологічних процесів. Завдяки цьому безколірному  газу людина не тільки дихає, а й отримує енергію з вступаючим в його організм поживних речовин, забезпечуючи протягом таких фундаментальних фізіологічних процесів, як розмноження клітин, організацію імунного захисту і т. д. З віком і при ряді захворювань постачання тканин киснем знижується. Такі симптоми, як втома, млявість, проблеми з увагою, розлади сну, – непрямі ознаки браку в організмі цього найважливішого хімічного елементу. Коли надходження кисню ускладнюється, в органах розвивається гіпоксія, в результаті якої відбуваються деструктивні зміни в тканинах. Особливо небезпечно кисневе голодування для мозку і серця.

Дихайте глибше!

Багато хто з нас ще пам’ятає кисневі подушки, що існували в недавньому минулому. Чистим киснем і сумішшю його з двоокисом вуглецю і сьогодні користуються при ослабленні дихання в післяопераційному періоді, при отруєннях, інтоксикаціях і т. п. Такі інгаляції проводять через маски або інтубаціонні трубки. Іноді цей газ також вводять через зонд в шлунок.

Існує і метод ентеральної оксигенотерапії. Він найбільш приємний з усіх, тому що має на увазі  не що інше, як вживання всередину смачних і корисних кисневих коктейлів. Ентеральна оксигенотерапія використовується для загального поліпшення обмінних процесів в комплексній терапії серцево-судинних захворювань, порушень обміну речовин та інших патологічних станів, пов’язаних з кисневою недостатністю. З останніх модних новинок можна згадати кисневі бари, вельми популярні у просунутих молодих людей. У таких закладах відвідувачі дихають через трубочку ароматизованим киснем: з запахами лісів, полів, хвойного бору, а для гурманів є кисневі суміші з ароматами ванілі і шоколаду.

Ближче до тіла!

Проте всі ці механізми доставки кисню в організм малоефективні. Навіть дихання чистим киснем часто нездатне знизити гіпоксію, що виникла в ураженому органі. Як відомо з шкільного курсу хімії, О2 погано розчиняється в рідких середовищах (а значить, і в крові), тому його додаткове введення не завжди допомагає запобігти кисневому голодуванні. Але якщо знову звернутися до науки, то можна згадати, що гази, що знаходяться в стислому стані, в більшому обсязі розчиняються в рідинах. Тому найбільш ефективним лікуванням на сьогодні є метод гіпербаричної оксигенації (ГБО), тобто лікування киснем під підвищеним тиском у барокамерах.

Ідея лікувати хворих стисненим киснем виникла наприкінці 50-х років минулого століття. Саме в цей час в Америці стали проводитися перші операції в барокамері. Сьогодні метод в основному застосовується для інтенсивної терапії та реанімації, коли потрібно терміново вирішити проблему кисневого голодування тканин. Причому пацієнтам прописують барокамери не тільки у випадках гострої гіпоксії, викликаної, наприклад, отруєнням чадним газом під час пожеж, але і для лікування ряду хронічних захворювань.

Легке дихання

Лікування в барокамері киснем підвищеного тиску – метод, що допомагає боротися з проявами гіпоксії, викликаної різними причинами. Але варто відразу ж обмовитися, що цей спосіб слід застосовувати тільки у поєднанні з традиційною терапією. ГБО застосовується сьогодні в медичній практиці дуже широко. Лікування в барокамерах ефективно при судинних недугах: облітеруючих захворюваннях судин кінцівок, трофічних виразках, газовой емболії судин. Цей метод також застосовують в кардіології у хворих з ішемічною хворобою серця (ІХС), кардіоміопатією, аритмією.

Хороші результати ГБО показує в терапії захворювань шлунково-кишкового тракту (зокрема, при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки). Крім того, лікування в барокамерах широко використовується в неврології, при лікуванні ран, у пластичній хірургії, гінекології, акушерській практиці і навіть в наркології для усунення абстинентного синдрому. ГБО-терапію широко застосовують при підготовці хворих до хірургічних операцій, а також призначають після них, завдяки чому пацієнти швидше і легше виходять з наркозу, у них суттєво скорочуються терміни загоєння і знижується ризик виникнення ускладнень.

Те, що лікар прописав

Перед проведенням процедури пацієнту проводяться необхідні лабораторні дослідження, після чого призначається курс лікування. Час і кількість сеансів визначається індивідуально. У середньому тривалість лікування становить від 5 до 12 сеансів по 45-60 хвилин кожен. Хороших результатів за допомогою ГБО можна досягти тільки в тому випадку, якщо терапія проводиться під контролем лікаря і при постійному моніторингу стану хворого під час і після сеансу. Тому баротерапевт обов’язково працює у співпраці з іншими фахівцями, спостерігають пацієнта.

Після лікування стисненим киснем більшість пацієнтів відзначають поліпшення загального самопочуття. Це один з найбільш ефективних методів стимулюючої терапії. Завдяки йому покращується тканинний обмін, підвищуються захисні сили організму, прискорюється процес загоєння виразок. Лікарями відзначено пролонговану дію ГБО: позитивний ефект не зникає відразу після сеансу, а зберігається від декількох місяців до року.

Панацея чи отрута?

Лікарі, які застосовують метод ГБО, наполягають на тому, що вплив стисненим киснем тільки тоді може принести користь пацієнту, якщо «лікарська доза» (тобто час сеансу і величина тиску) обрано правильно. Виявляється, еліксир життя – О2 у великих дозах може бути токсичний. Досвідчені лікарі знають: чим важче хворий, тим нижче повинна бути доза ГБО (менше час сеансу і нижче тиск).

Крім того, обережне ставлення до застосування кисню обумовлено його двоякою роллю в організмі. З одної сторони, цей хімічний елемент – основа життя всього сущого на землі, а з іншого – він може володіти сильним ушкоджуючим ефектом, оскільки є окислювачем ДНК і інших життєво важливих компонентів клітини.

Так все-таки шкідливий кисень або корисний? Відповідь на це питання проста: вся справа в кількості. Якщо кисню «перебрати», він стає руйнівним. При надлишку цього елементу в організмі виробляються вільні радикали, що викликають старіння і пошкодження клітин. Але що дивно: те ж саме відбувається в організмі, що зазначає його недолік. І, отже, тільки правильно підібрана дозована гіпероксігенація може поліпшити стан пацієнта.

Важливо

В основному цей метод добре переноситься. Однак і для ГБО існують свої протипоказання. До них відносяться епілепсія, наявність порожнин у легенях (наприклад, абсцес легені або туберкульоз), боязнь замкнутих просторів (клаустрофобія), ураження отоларингологічного характеру, а також простудні захворювання. Крім того, при призначенні сеансів ГБО важливо враховувати індивідуальну підвищену чутливість пацієнта до кисню.

Мода и красота – это не только женские приоритеты, но и мужские. Модная мужская обувь может сказать многое о владельце и сделать его стиль непревзойденным.

Залишити коментар