Все про пігментні плями

Пігментні плями

Колір шкіри визначається за багатьма чинниками:

- кількістю і розподілом пігментів (гемоглобін – червоний, кератиноїди – жовті, меланін – коричнево-чорний)
- товщиною епідермісу і рогового шару
- кількістю і розташуванням кровоносних судин в шкірі
- рельєфом шкіри.

Головний пігмент шкіри – меланін, він розташовується в епідермісі і забарвлює шкіру в певний колір. Колір залежить від концентрації та розподілу меланіну. За синтез меланіну відповідають клітини епідермісу – меланоцити. Причому в шкірі людей білої раси і чорної раси кількість меланоцитів однакова, змінюється тільки кількість і розподіл пігментів.

Для того, щоб обрати правильну тактику усунення пігментних плям, потрібно максимально точно визначити причини їх виникнення.

Серед причин виникнення пігментних плям можна виділити наступні:

- генетичні (люди мають спадково білу шкіру з безліччю ластовиння по всьому обличчю і тілу; вплив ультрафіолету у них не призводить до засмаги, а викликає сонячний опік і збільшення числа ластовиння). Генетичний фактор є причиною так званих первинних гіпермеланоз. До них також відносять пігментні родимки.

- ультрафіолетове опромінення (сонячні промені можуть подарувати нам не тільки красивий загар, а й множинні пігментні плями на обличчі й тілі, оскільки це може статися у разі порушення правил перебування на сонці – якщо засмагати під прямими сонячними променями, то навіть сонцезахисний крем не допоможе). Сонячне випромінювання призводить не тільки до активації меланоцитів, а й виникненню атипових (нездорових) клітин, які є небезпечнішими, ніж будь-які пігментні плями (можуть розвинутися новоутворення шкіри).

- гормональні зміни в організмі (вагітність, клімакс, порушення в роботі ендокринної системи – яєчників, наднирників, щитовидної залози)

- вік (шкіра з віком все більш сприятлива до зовнішніх подразників і сонця, швидко виникають осередки гіперпігментації)

- пошкодження і захворювання шкіри (виникає посттравматична, постзапальна, постінфекційна гіпер-або гіпопігментація)

- захворювання печінки, нирок та інших органів

Враховуючи всі перелічені фактори, для усунення пігментних плям може знадобитися допомога не тільки дерматокосметолога, а й гінеколога-ендокринолога, гастроентеролога.

На відміну від інших причин виникнення пігментних плям вікові пігментні плями нешкідливі. У більшості випадків плями зумовлені віком не несуть в собі загрози для здоров’я і не потребують спеціального лікування.

Якщо пігментні плями з’являються у молодих людей, то це частіш за все може свідчити про певні порушення на гормональному фоні, яке пов’язане з вагітністю чи тривалого використання деяких контрацептивів, косметики з сумнівною якістю чи прийманя певних лікарських засобів.

Найбільш розповсюдженою причиною виникнення пігментних плям все ж залишається старіння. Клітини в старшому віці втрачають здатність переривати виробництво пігменту, організм втрачає здатність добре виводити токсини через нирки, печінку кишечник чи легені і тому детоксикація відбувається через шкіру. Погіршити ситуацію також може гормональний баланс у жінок в період менопаузи.

Як можна виявити пігментні плями?

У людей зі світлою шкірою набагато частіше з’являються пігментні плями ніж у темношкірих чи смаглявих. Пігментні плями бувають від світло-коричневого і червоного до сірого і чорного кольору, які мають вигляд плоских забарвлених фрагментів  овальної форми. Найчастіше пігментні плями з’являються на лобі, руках, обличчі, передпліччях, плечах, спині і верхній частині ніг, тобто, на тих ділянках, де шкіра найбільш піддається сонячним променям.

Пігментні плями частіш за все завжди з’являються одні біля одних, що в свою чергу дозволяє легше їх виявити. Вони також можуть супроводжуватися іншими ознаками старіння, такими як підвищеня сухості шкіри, старіння, огрубіння шкіри. В цьому випадку на носі, вухах, щоках часто видно дрібні червоні вени і шкіра там дається тонкою, напівпрозорою та сухою.

Також існують інші захворювання шкіри, які мають вигляд пігментних плям.

- Себорейний кератоз – чорні або коричневі нарости, які з вигляду можуть нагадувати бородавки. Вони не є раковими і можуть бути різних розмірів. Себорейний каретоз дуже схожий на пігментні плями.

- Злоякісні лентіго – є різновидом раку шкіри. Вони можуть розвиватися на ділянці шкіри, яка піддається довгостроковому впливу сонячних променів. Спочатку це можуть бути невеличкі світло-коричневі чи чорні плями, які з часом збільшуються в своїх розмірах і повільно стають темнішими. Вони мають нерівномірну окраску та нечіткі межі.

- Родимки – темно-коричниві маленькі плямки різного розміру та кольору. Вони можуть мати опуклу або плоску форму і можуть з’являтися на будь-якій частині тіла.

Лікування пігментних плям

Якщо пігментні плями не пов’язані з захворюваннями органів то їх можна усунути повністю або зменшити частково. Виділяють такі методи лікування пігментних плям:

- відбілюючий крем допоможе безболісно і поступово усунути плями. У поєднанні з лікарськими препаратами проти пігментних плям слід використовувати сонцезахисні засоби.
- Інші мелноцити без пошкодження поверхні шкіри викликають пігментацію, для усунення яких можна використати лазерне лікування. Плями після такого лікування зникають вже через кілька тижнів після закінчення курсу лікування. такий вид  позбавлення від пігментних плям має дуже мало побічних ефектів, але коштує порівняно дорого.
- Кріотерапія – це ще одна процедура, яка допоможе позбутися пігментних плям, в основу якої полягає оброблення шкіри рідким азотом чи іншими заморожуючими речовинами, що усувають пігментацію. Після такої процедури шкіра стає світлішою. Ця процедура може призвести до утворення перманентної втрати пігментації шкіри чи шрамів, тому використовується тільки на ділянці великого скупчення пігментних плям.
- Для усунення пігментних плям ще застосовують дермабразію у ході якої шкіру шліфують щіткою, яка дуже швидко обертається. Дана процедура може викликати тимчасове лущення та почервоніння шкіри, але з часом, на місці знятого верхнього шару, утворюється нова шшкіра з нормальною пігментацією.
- поступово освітлити пігментні плями допоможе хімічний пілінг.

Профілактика пігментних плям

Кращою профілактикою проти пігментних плям можна вважати зниження до мінімуму вплив сонця.Завжди використовуйте сонцезахисний крем з достатнім фактором захисту (SPF  15 і більше). Сонцезахисні засоби повинні блокувати як ультрафіолетова А-  так і В-випромінювання.

Намагайтеся не виходити на сонце в період його найбільшої активності – з 10 до 16 години. Для захисту очей носіть сонцезахисні окуляри. Також слід приймати полівітаміни , які мастять антиоксиданти, наприклад, вітаміни С і Е.

Домашні засоби для усунення пігментних плям

Чайна ложка хрону, 1/2 чайної ложки соку лимона, 1/2 чайної ложки оцту, 3 краплі розмаринового масла. Всі інгредієнти змішати та наносити ватним тампоном на пігментні плями раз чи два рази на день. Люди, які мають чутливу шкіру повинні використовувати цей засіб обережно та менш часто.
———————————-

Відбілююча маска

1 ст. ложка сиру, 10 крапель нашатирного спирту, 10 крапель перекисю водню. Протирати пігментні плями 1 раз на день.

——————————–

Змащувати соком моркви пігментні плями та ластовиння та тримати до повного висихання після чого обполоснути протерту ділянку водою з молоком. Підсилити ефек даного протерання допоможе вживання кожного дня пів стакана моркв’яного соку.

——————————-

3 частини непастерезованого молока, 1 частина розведеного спирту чи горілки. Все перемішати та протирати місця пігментації для освітлення післяродових пігментних плям.

——————————

Щоб позбутися від пігментних плям чи веснянок втирайте в шкіру сік з м’якоті дині.

Сейчас многие хотят создать свой ​​сайт и первый вопрос, который нужно решить – это то, как он будет выглядеть. Здесь вы найдете замечательный шаблон сайта для кафе и ресторанов, а также другие шоблоны веб сайтов, в частности шаблоны joomla, шаблоны для DLE и сможете бесплатно их скачать.

Залишити коментар