Чому ми хочемо заміж?

вийти заміж

Створюючи сім’ю, всі ми сподіваємося на щастя. На те, що в союзі з обранцем наше життя знайде нові яскраві фарби, збудуться мрії, здійсняться плани. Наша друга половинка розсіє самотність, дарує нам розуміння і підтримку «в радості і в горі, в здоров’і і хворобі». Теоретично ми й самі готові до того ж. Але от на практиці часом з’ясовується, що ми переоцінили свої сили або можливості партнера. А «друга половинка» виявляється зовсім не нашою, а чужою …

Так, шлюби відбуваються на небесах. І все ж непогано б спочатку усвідомити, що сім’я – не дар Божий, а щоденна робота без вихідних і свят. Це схоже на зведення будинку, в якому буде затишно і господарям, і гостям. І для того, щоб будівництво було успішним, роботу потрібно починати задовго до моменту створення сім’ї. Для початку спробуємо замислитися: а які, власне, причини змушують вас прагнути до створення сім’ї?

Головне – сам факт шлюбу!

У певному віці люди приходять до висновку, що всі кругом одружені або заміжні, і що прийшов час створити сім’ю. Під впливом соціуму цілком благополучна людина переймається девізом «Пора!». Не особливо замислюючись про наслідки подібного кроку, вона розглядає створення сім’ї як самоціль. Подібна мотивація особливо характерна для дівчат і жінок у маленьких провінційних містечках. Керуючись громадським стереотипом, боязню залишитися «старою дівою», дівчина погоджується на шлюб не тільки без любові, але навіть без вигоди. І не важливо, який партнер поруч, аби він не був проти укладення шлюбу. Якщо такої людини поруч немає, то всі сили витрачаються на її пошук. При цьому партнер є не метою, а всього-навсього засобом для виконання заповітного бажання. Події в новоствореній сім’ї можуть розвиватися як мінімум за двома сценаріями. Перший: випадково створена сім’я, позбавлена будь-яких «цементуючих» чинників, так само випадково розпадається. Другий: люди, що дійсно мали серйозну потребу в сімейній реалізації, можуть жити разом довго і щасливо, хоч і без особливих емоційних сплесків.

Увага! Проблеми виникають, якщо згодом одному з подружжя зустрічається людина, здатна викликати сильне почуття. Закоханий жертвує родиною, навіть не замислюючись і не вважаючи це зрадою. Внутрішня психологічна переконаність свідчить: нинішній партнер був всього лише засобом, а не метою.

Певний тип шлюбу

З такої позиції стартують люди, більш впевнені в собі. Вони орієнтуються на партнера, здатного реалізувати їхні мрії, або ж на людину, відповідного їх поданням про престижному варіанті партнерства. Для жінки це шлюб з «грошовим мішком», відомим актором, дипломатом або просто іноземцем. Для чоловіка – шлюб з дочкою того ж горезвісного «грошового мішка», з заможною бізнес-леді, фотомоделлю і т. д. Сам факт такої мотивації не несе негативного забарвлення. Якщо обоє з подружжя чітко уявляють собі, чого вони хочуть від шлюбу, і розраховують на певні вигоди, то вже один цей факт здатний об’єднувати їх в сім’ю. Тут панує правильний розрахунок. Більше того, партнери цілком здатні відчувати одне до одного емоційну прихильність, яку складно назвати любов’ю, але яка, тим не менш, з плином часу навіть посилюється. Адже в такому шлюбі забезпечена могутня партнерська підтримка у всіх практичних починаннях. До спільної діяльності є потужний стимул: об’єднуючи зусилля, обидва з подружжя переслідують власну вигоду. У таких сімейних союзах ступінь свободи кожного з подружжя максимальний, а емоційна залученість – мінімальна. Головне – щоб кожен виконував взяті на себе зобов’язання. Виконав «контракт» – і вільний!

Увага! Проблеми можуть виникнути, якщо на життєвому шляху зустрічається хтось, готовий надати «кращі умови контракту». Причому оціночно-порівняльний вибір може відбуватися багато разів. Завжди можна знайти кого-небудь «крутішого». Ще одним підводним каменем для «сімейного човна», створеної на основі подібної мотивації, можна вважати ситуацію, коли один з партнерів витягує з цих відносин односторонню вигоду, завдаючи іншому матеріальний чи моральний збиток. Така сім’я може зберегтися лише за наявності односторонньої безмежної любові, в ім’я якої людина, розуміючи, що його обманюють і експлуатують, проте все терпить.

Завойовник і завоювання

Один з майбутнього подружжя бере іншого в жорстку «облогу». Інший – в силу життєвих обставин, з жалю, від байдужості або втоми погоджується на «компроміс». У такому випадку теж складно говорити про любов, навіть односторонньою. З боку «завойовникаи» тут скоріше наявні власництва, амбітність і азарт.

Увага! Психологічні основи такого союзу сильно деформовані. Досягнувши бажаного, «завойовник» починає вважати людину своєю власністю, повністю блокуючи свободу партнера, або зовсім втрачає до нього інтерес, записавши другу половину в розряд більш-менш вдалих трофеїв. З не меншим запалом «завойовник» починає … облогу наступного об’єкта.

Мотивація: любов до певної людині

Дві людини об’єднуються добровільно, оскільки не уявляють собі життя один без одного. У шлюбі з любові обмеження, прийняті на себе подружжям, – виключно добровільні, вони є наслідком відповідальності за власні почуття. У таких щасливих сім’ях панує повна довіра, будь-хто з подружжя зберігає свою індивідуальність і самостійність – при повній підтримці другого. Сім’я, побудована на основі любові та взаємної поваги, найкращий союз для народження і виховання щасливих дітей.

Увага! Емоційна залученість партнерів в такому союзі – максимальна, тому будь-які, навіть незначні розбіжності можуть сприйматися трагічно. Єдине, що можна побажати подружжю, створеної на основі взаємної любові, – обопільної готовності до компромісів і філософського ставлення до дрібниць.

І все-таки, щоб ми не говорили, кожен союз – унікальний. Ми впевнені, що ваш – створений на основі любові, і що по закінченні п’ятдесяти щасливих років ви в оточенні люблячих дітей та онуків відсвяткуєте своє золоте весілля!

Єдине: що б не стало мотивацією для створення сім’ї, радимо врахувати ряд сприятливих і несприятливих факторів, відмічених психологами.

Фактори, що негативно впливають на шлюб:
• нестійкі стосунки до шлюбу;
• дошлюбна вагітність;
• занадто тривалий або занадто короткий період дошлюбного знайомства;
• наявність у чоловіка або у дружини близьких друзів протилежної статі;
• відсутність братів чи сестер у дружини;
• відсутність сестер у чоловіка;
• батьки негативно ставляться до шлюбу;
• соціальна різниця в походженні;
• дружина має більш високу освіту.

Фактори, що сприятливо впливають на шлюб:
• наявність вищої освіти у чоловіка;
• оптимальна тривалість відносин до шлюбу (від 1 року до 3 років);
• схожі риси характеру (крім суперництва і домінування);
• згода батьків на шлюб;
• наявність спільних друзів у сімейної пари;
• наявність у подружжя почуття гумору і готовність до компромісів.

Залишити коментар