Як позбутися шкідливої звички?

Як позбутися шкідливої звички?

 Напевно, кожен у своєму житті хоч раз обіцяв щось почати робити з понеділка. Сісти на дієту, кинути курити, взятися за навчання, зайнятися спортом. Список може бути нескінченним, і кожна справа для нас надзвичайно важлива, адже найчастіше від цього залежить наше моральне задоволення, наш фізичний стан або навіть успіх в житті.

Ось тільки відмовитися від шкідливих звичок і навчити себе корисним далеко не так просто, як здається. І велике правило понеділка допомагає тільки одиницям.

І ми виправдовуємо себе, звинувачуємо в тому, що – недостатньо волі, багато ліні, слабкий дух, мало мотивації. Нам здається, що ми боремося з великим – великим і сильним ворогом. І що варто хоч раз його перемогти, то все – він більше не повернеться. І ми зможемо робити все так, як захочемо.

Але правда в тому, що той, з ким ми боремося – ми самі.

Кожна звичка – це частина нас. Не ворог, що не паразит, а програма підсвідомості, колись нами ж і доведена до автоматизму. Тобто, якщо ми хочемо позбавиться від звички, треба просто змінити програму, «переавтоматизуватися» її на виконання потрібних і корисних дій.

І перше, що треба для цього зробити – визначити причину виникнення звички.

Адже сама по собі вона лише наслідок, встановлений набір дій, створена для… А ось це «для» і треба з’ясувати. Бо якщо відразу позбуватися від самої звички, не усунувши причину, можна спровокувати виникнення нової звички, ще гіршої і «шкідливішої» попередньої.

Таким чином, найголовніше – знайти причину.

Вона може бути якою завгодно – від прагнення відволіктися від дратівливих причіпок мами до неправильно організованого часу сну і неспання.

Тому поспостерігайте за собою якийсь час. Коли саме проявляє себе ваша звичка? Чи бувають періоди, коли ви про неї навіть не згадуєте? У чому різниця між цими моментами і тими, коли звичка вас знову знаходить? Що може спровокувати вашу звичку?

Дайте відповідь на ці питання і тоді вам стане ясна причина ваших небажаних дій. А коли відома причина, вже можна працювати над її усуненням.

Другий важливий пункт – необхідно прийняти тверде рішення позбутися звички. Не з понеділка, Не з завтрашнього дня, а прямо зараз і тут! Придумайте собі «покарання» за порушення обіцянки, а ще краще поспорьте з ким-небудь на досить велику суму, що ви більше ніколи не повернетеся до своєї звички. І ретельно відстежуйте свою поведінку в ті моменти, коли раніше вона з’являлася – щоб вчасно загасити навіть спробу її чергового виникнення.

Ще один спосіб позбутися від звички – знайти їй заміну. Якщо ви курите і відчайдушно бажаєте кинути, знайдіть собі таке заняття, яке б прекрасно відволікало вас від бажання піти покурити. Буде це позаплановий обід (краще овочами або фруктами – щоб ненароком не створити собі в майбутньому неприємності із зайвою вагою), або спілкування з одним, або захоплюючий проект на роботі, або ж цікава книга. Що завгодно, аби воно допомогло вам забути хоча б на час про вашу звичкою.

Добре допомагає самоконтроль. Можна розвісити по будинку папірці – напоминалки з тим, що робити в жодному разі не можна. Приміром, деякі прикріплюють на холодильник забавні записочки з проханнями (собі ж) не їсти після 6 вечора.

А ще відмінний ефект досягається самогіпнозом. Придумайте собі фразу. Наприклад: «Я легко можу обходитися без сигарети», або «Після 6 вечора я відчуваю себе ситою і щасливою», або «Я спокійна в будь-яких обставинах». Головне, щоб фрази були позитивними, без «не», оскільки наш мозок, на жаль, частку «не» спокійнісінько ігнорує. І повторюйте ці пропозиції про себе і вголос якомога частіше.

У так званій боротьбі із звичкою – найважливіше! – протриматися місяць. Адже вважається, що саме після закінчення тридцяти днів у нашій підсвідомості закріплюється інша дія або реакція. Тому все, що від вас потрібно – тридцять днів чинити так, немов вашої звички не існує.

І потім все стане набагато легше.

Удачі вам !

Залишити коментар