Болить живіт при вагітності? Терміново до лікаря!

Болі внизу живота під час вагітності

Ось, нарешті, відбулося, і ви дочекалися свій «смугастий» тест. Однак разом з вагітністю у майбутньої мами з’являється величезна кількість тривог, проблем і питань. І одним з таких питань є біль в животі при вагітності. Болі в животі можуть бути викликані різними причинами – як досить серйозними, так і зовсім дріб’язковими, які не вимагають жодної уваги. Саме про ці причини, що викликають больові відчуття в області живота, і піде мова нижче.

Тренувальні перейми
Однією з найбільш часто зустрічаються причин виникнення больових відчуттів є так звані тренувальні перейми. Народження дитини є дуже серйозною роботою. І для того, щоб впоратися з нею, організм жінки повинен як слід підготуватися до пологів. І, само собою зрозуміло, що підготуватися за кілька днів просто нереально, тому організм вагітної жінки готується протягом всіх 9 місяців.

Саме для цього й існують тренувальні перейми. Напружуючись, матка вчиться працювати саме так, як це необхідно для того, щоб дитина змогла з’явитися на світло. Деякі майбутні мами під час цих тренувань відчувають дуже сильні больові відчуття, інші ж практично не помічають їх.

Подібні перейми досить легко розпізнати – м’язи черевної стінки в значній мірі, без вашої волі, напружуються на деякий час, після чого знову розслабляються. Тривалість подібних тренувальних переймів може бути самою різною – від декількох хвилин до декількох годин. Чим більший термін вагітності, тим частіше виникають подібні тренувальні перейми. Причому майбутня мама може самостійно провокувати початок тренувальних переймів. Таким поштовхом може послужити фізичне або емоційне напруження, оргазм, підняття важких предметів. У тому випадку, якщо живіт напружується, але досить швидко знову стає м’яким, приводів для занепокоєння у майбутньої мами бути не повинно.

Лікарі помітили досить цікаву тенденцію – найчастіше тренувальні перейми з’являються у майбутньої мами на 28 і на 38 тижні вагітності. У тому випадку, якщо матковий зів в результаті подібних переймів не відкривається, майбутній мамі турбуватися нема про що. Однак до тренувальних переймів необхідно прислухатися – найчастіше саме тренувальні перейми свідчать про те, що організм перевтомився, і майбутній мамі необхідно відпочити.

Існує дуже хороший і дієвий спосіб перевірити, чим викликана біль у животі. Просто прийміть теплу ванну і через кілька хвилин біль, спричинений тренувальними переймами, зникне. Якщо ж він не зникає, вагітна жінка повинна якомога швидше звернутися за медичною допомогою до лікаря – гінеколога.

Загроза передчасного переривання вагітності
Іноді больові відчуття в животі у вагітної жінки можуть свідчити про розвиток тих чи інших патологій, які вимагають негайної медичної допомоги. Так, наприклад, в тому випадку, якщо матковий зів починає розкриватися, а сама шийка матки – зменшуватися, майбутня мама відчуває досить інтенсивні больові відчуття. І в тому випадку, якщо термін вагітності ще дуже малий, і народження дитини ще не можливо, лікар докладе всіх зусиль до того, щоб припинити цей процес початку передчасних пологів. Як правило, в подібних випадках майбутня мама повинна дотримуватися суворого постільного режиму, приймає призначені лікарем препарати, які зупиняють перейми, а також магній. У більшості випадків таким чином вдається зупинити передчасні пологи, дозволивши дитині народитися здоровою і в строк.

На жаль, іноді майбутня мама відчуває подібні відчуття протягом усієї вагітності, тому вона змушена майже всю вагітність проводити у ліжку. Само собою зрозуміло, що такий стан справ не може не засмучувати майбутню маму. Однак не варто впадати у відчай – адже це не така вже й велика ціна за найдорожче, що ви отримаєте натомість – за життя вашого малюка.

Інші причини болю в животі
Однак слід зазначити, що далеко не завжди больові відчуття в животі у вагітної жінки свідчать про розвиток передчасних пологів або іншої патології. Ще однією  причиною болю в животі у вагітної жінки може стати неправильний раціон харчування.

У тому випадку, якщо продукти не підходять для майбутньої мами, процес нормального травлення порушується, органи травлення можуть спазмовати, в результаті чого і розвиваються больові відчуття, що локалізується в нижній частині живота і, як правило, має тягучий характер.

Найчастіше біль подібного характеру викликається або дисбактеріозом, або спастичним колітом. Після усунення даних захворювань проблема зникає сама собою. Так як першопричина больових відчуттів усунуто, то і болю майбутня мама більше не відчуває.

Також слід звертати особливо пильну увагу на ті продукти, які їсть майбутня мама. Їй необхідно всіляко уникати гострих, жирних, смажених, копчених продуктів, які також значною мірою порушує процес травлення. А, крім того, не варто зловживати тими продуктами, які можуть призвести до підвищеного газоутворення. Як правило, подібні больові відчуття зникають одразу ж після того, як закінчується процес травлення. Однак у тому випадку, якщо майбутня мама знову допустить похибку у своєму раціоні харчування, болі в животі знову можуть повернутися.

Єдиний спосіб, за допомогою якого можна полегшити даний стан – це дотримуватися правильного раціону харчування. Крім того, не варто забувати також і про те, що харчування вагітної жінки має бути дробовим: порції повинні бути маленькими, а проміжок між прийомами їжі також не повинен перевищувати двох годин. До речі кажучи. Подібний режим харчування дуже ефективно справляється не тільки з порушенням травлення, але і з токсикозами – як ранніми, так і пізніми. У момент нападу майбутня мама може приймати активоване вугілля. Всі ж інші препарати, що поліпшують травлення і знижують газоутворення, повинні прийматися тільки за призначенням вашого лікаря. Самостійно застосовувати будь – які препарати суворо заборонено.

Розтягнення зв’язок живота
Також болить живіт при вагітності в тому випадку, якщо відбувається перерозтягання тих м’язів черевної порожнини, які покликані підтримувати матку. Дитина росте, а відповідно, збільшується і обсяг матки, внаслідок чого тиск на маткові зв’язки стає надлишковим. Особливо сильно жінка відчуває розтягнення маткових зв’язок у тому випадку, коли вона сміється, або чхає, або просто робить будь – які різкі рухи. Біль досить різка і відчутна, однак короткочасна. Багато мам прагнуть позбутися її, приймаючи лікарські препарати. Однак цього робити не варто, так як ефекту таблетки не зроблять, а от нашкодити здоров’ю, як дитині, так і самої майбутньої мами може досить серйозно.

Майбутня мама повинна дотримуватися обережність, адже м’язам потрібен певний час для того, щоб повноцінно функціонувати і ефективно підтримувати зростаючу матку. Саме тому жінка повинна уникати надмірних фізичних навантажень, різких рухів і тим більше підняття важких предметів. Як правило, подібні дискомфортні відчуття проходять досить швидко – приблизно до 6 місяця вагітності вони зникнуть повністю.

До речі кажучи, ще однією причиною, яка може викликати неприємні хворобливі відчуття в області живота у майбутніх мам – це банальне перенапруження м’язів черевного преса. Причому найчастіше для того, щоб виникли подібні больові відчуття, потрібно зовсім небагато – достатньо просто пройти пішки трохи більше, ніж зазвичай, і результат не змусить себе чекати. Для того щоб позбутися від цієї проблеми, досить просто як слід відпочити – і біль піде сама по собі.

Гострі захворювання черевної порожнини
Хоча таке трапляється вкрай рідко, але все ж інколи причинами, що викликають появу больових відчуттів в області живота, є досить серйозні захворювання внутрішніх органів, наприклад, гостра кишкова непрохідність, гострий панкреатит або навіть апендицит. Всі подібні захворювання мають досить специфічний характер болю, який дуже складно переплутати з іншими больовими відчуттями:

- Біль дуже різка і інтенсивна.
- Біль не вщухає з плином часу, а лише наростає.
- На тлі больових відчуттів може піднятися температура. З’явитися нудота або блювота, запаморочення.

При появі подібних симптомів майбутня мама ні в якому разі не повинна намагатися позбутися від болю, прийнявши будь-який знеболюючий препарат, і вже тим більше просто терпіти. Подібний стан може представляти собою дуже серйозну загрозу не тільки для здоров’я майбутньої мами, але і для її життя. Тому єдино правильна дія вагітної жінки або її родичів у даній ситуації – якнайшвидше викликати бригаду «швидкої допомоги» або самостійно доставити жінку в медичний заклад. Найчастіше єдина можливість врятувати життя мами і її майбутнього малюка – це проведення хірургічного втручання. Однак майбутній мамі не варто переживати з цього приводу дуже вже сильно – у світі щорічно проводяться тисячі операцій у вагітних жінок, без будь – якої шкоди для майбутнього малюка.

Болі в животі, викликані гінекологічними забобонами
Серед майбутніх мам існує така думка, що вагітність повністю виключає можливість розвитку будь – яких гінекологічних захворювань. Однак, на превеликий жаль, подібне твердження нічим не обгрунтоване і в корені невірно. І болить живіт при вагітності часом досить сильно саме через наявність будь – яких гінекологічних проблем.

Однією з таких гінекологічних проблем є позаматкова вагітність. Жінка бачить на тесті дві смужки і радіє – вона вагітна! Однак, на жаль, вагітність може виявитися позаматковою. При позаматковій вагітності відбувається наступне: після запліднення запліднена яйцеклітина закріплюється не в порожнині матки, а найчастіше в маткових трубах. Головною ознакою позаматкової вагітності на ранніх її стадіях є позитивний тест на вагітність, але при цьому не оприділяюче в порожнині матки плодове яйце.

Приблизно на п’ятому сьомому тижні зародок стає настільки великим, що маткова труба не в змозі більше розтягуватися і, в результаті чого просто лопається. У жінки починається сильна внутрішня кровотеча, гострі больові відчуття, блювота і непритомність. Єдиним лікуванням в даній ситуації є негайне хірургічне втручання, без якого врятувати життя жінці просто не вдасться. На жаль, врятувати вагітність в даній ситуації не представляється можливим.

Больові відчуття, викликані передчасним відшаруванням плаценти
Ще одна причина больових відчуттів під час вагітності – це передчасне відшарування плаценти. Подібний стан є вкрай небезпечним як для матері, так і для дитини. Під час відшарування плаценти відбувається наступне: судини плаценти розриваються, в результаті починається велика маткова кровотеча, яка вкрай небезпечна для життя жінки. Крім того, дитина припиняє отримувати живильні речовини і, що найстрашніше, припиняється надходження кисню.

В результаті у дитини дуже швидко розвивається гостра гіпоксія – киснева недостатність. Гіпоксія плоду може призвести не тільки до поразки центральної нервової системи та інших органів, а й до загибелі дитини. Єдине, що може допомогти мамі і малюкові – це негайне розродження, причому як правило, у всіх випадках лікарі вважають за краще використовувати кесарів розтин. І це цілком зрозуміло, адже в разі передчасного відшарування плаценти рахунок йде на хвилини, а природні пологи займають години. І кесарів розтин, таким чином, є єдино можливим способом врятувати життя жінці і дитині.

Дуже часто майбутні мами вважають, що загроза відшарування плаценти існує тільки у тих вагітних жінок, у яких передлежання цієї самої плаценти неправильне. Однак це зовсім не так – передлежання плаценти – часткове або повне – може стати приводом для проведення пологів шляхом кесаревого розтину. Однак, насправді, на ймовірність відшарування плаценти її передлежання плаценти не грає ніякої ролі.

Існує досить багато причин, які провокують передчасне відшарування плаценти. До подібних причин відносяться:

- Важкі фізичні навантаження. Вагітна жінка повинна постійно пам’ятати про обережність.
- Сильні емоційні стреси. Їх майбутня мама також повинна дуже ретельно уникати.
- Генетичний фактор. Лікарі помітили, що схильність до передчасної відшарування плаценти може передаватися у спадок.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, необхідно акцентувати увагу жінки на основних моментах. Вагітна жінка повинна ретельно стежити за своїм здоров’ям, дотримуватися режиму дня, правильно харчуватися. А при появі будь-яких хворобливих відчуттів в області живота, вагітна жінка повинна негайно, не втрачаючи часу, звернутися до лікаря – гінеколога, який точно встановить причину виникнення болю і вживе необхідних заходів для їх усунення.

Дізнайтесь більше про всі новини світу на сайті http://24tv.ua та будьте в курсі всіх цікавих подій.

Залишити коментар